Jak na lepší spánek při alergii poradí Stanex.cz

Alergie nám může komplikovat život v mnoha ohledech – záleží na jejím druhu a závažnosti. Spánek a dýchání jsou však aspekty, kterých se alergie dotýkají poměrně často, zejména jsme-li citliví na roztoče, prach anebo třeba pyly, které se mohou dostávat i dovnitř obydlí.

Pak tedy nastává nepříjemná situace, protože nás trápí nejen příznaky alergie samotné, ale k tomu ještě nekvalitní spánek, únava a s tím spojená nižší produktivita a třeba i špatná nálada.

To vše je zkrátka velmi úzce propojeno. Na co si tedy v souvislosti se spánkem jako alergik dát pozor?

Čistota a vzduch

Místnost, kde spíte, byste měli ideálně udržovat co nejčistší, bez prachu a jiných nečistot. Pomůže také intenzivní větrání, nejlepší je pro spánek spíše nižší teplota a přiměřená vlhkost vzduchu.

Do ložnice by neměla mít přístup domácí zvířata, mělo by se zde pravidelně luxovat, vytírat a kontrolovat všechny povrchy. To platí dvojnásob v situaci, kdy se třeba příznaky alergie zhorší – na vině může být právě prostředí, ve kterém spíte.

Zvážit můžete i pořízení některého ze systémů čištění vzduchu, pokud by to právě ve vašem případě mohlo pomoci.

Vybavení ložnice

Pro alergiky je ideální být z hlediska prostředí tak trochu minimalista. Každá věc, ve které se může držet prach či nečistoty, je potenciální rizikem a škodlivým faktorem ztěžujícím dýchání a spánek. Není tedy vhodné mít závěsy (a obzvlášť ty z těžké látky nepřicházejí vůbec v úvahu), koberce, plyšové polštáře nebo těžké dekorativní přehozy a další podobné věci.

Možná kvůli tomu budete muset ustoupit ze svého stylu, avšak ze zdravotního hlediska vám to značně uleví, nemluvě o údržbě celé místnosti. Jestli toužíte po nějakých konkrétních doplňcích, zkuste najít takové, které jsou přímo pro alergiky vhodné, dnes již takové na trhu existují.

Vhodné ložní textilie

Další důležitou položkou jsou přikrývky, polštáře, prostěradla a ložní povlečení. Vše by mělo být z hypoalergenního anebo alespoň neutrálního materiálu. Absolutně nevhodné jsou například péřové výrobky, dále kusy, které se obtížně perou a čistí anebo věci, na které se prach okamžitě chytá.

Materiály jako duté vlákno, bavlna anebo vhodná umělá tkanina jsou jednak poměrně nedráždivé a jednak pravděpodobně snesou časté praní a čištění. Alergici, jak známo, musí lůžkoviny udržovat ještě mnohem důsledněji než zbytek populace.

Výrobky pro vás od firmy Stanex

Co se týče ložních textilií, vhodné výrobky nejspíš najdete v mnoha obchodech. Prověřenou kvalitu však neprodávají všude. V podnikové prodejně Stanex z Písku nebo jejich moderním eshopu Stanex.cz na ni však narazíte téměř jistě, stejně jako na vynikající zákaznické služby. Zavítejte tam osobně či online a dozvíte se více o tom, co díky kvalitním doplňkům pro spánek můžete udělat pro své zdraví.