Jak navrhnout zahradu, aby těšila po mnoho let

Dobře navržená zahrada nám umožní plně využít její potenciál. Při správném uspořádání bude skvělým zdrojem relaxace, víkendového odpočinku i místem setkání s rodinou a přáteli. Nejdůležitější je, abychom se na naší zahradě cítili dobře. Její styl a charakter musí být v souladu s našimi individuálními preferencemi a potřebami, proto je – při navrhování zahrady více než aktuální módou – dobré se řídit vlastním vkusem a intuicí. Tím, že mu věnujeme správnou dávku času a pozornosti, máme šanci dělat naši zahradu potěšení, nejen našemu oku, po mnoho let.

Máte rádi zvuk vody

Pokud vás zvuk vody uklidňuje, zvažte instalaci jezírka. Toto řešení je ideální zejména pro velkou zahradu. Kromě nepopiratelných relaxačních kvalit bude i skvělým dekorativním prvkem. Vyplatí se je umístit na dobře exponované místo, aby potěšily oko efektní formou a originálním vzhledem. Je také důležité, aby tvořil koherentní celek se zbytkem prvků v zahradě a komponoval s nimi přirozeným způsobem. Pamatujte, že nejúčinnější jezírka jsou vytvořena tak, aby byla věrným odrazem přírody.

Výběr zahradního nábytku

Důležitým prvkem zahrady je jistě vhodně vybraný zahradní nábytek. Před nákupem nábytku stojí za to si položit otázku – k jakým účelům nám bude sloužit. Pokud rádi jíme v pohodlí vlastní zahrady, jistě se nám bude hodit sada židlí spolu se stolem; pokud na zahradě obvykle pijete kávu při čtení své oblíbené knihy, vyplatí se investovat do pohodlného křesla nebo lenošky.

Dřevěný nábytek obvykle vypadá velmi dobře na každé zahradě. Díky svému klasickému charakteru se úspěšně hodí do každého aranžovaného prostoru. Je dobré vědět, že dřevěný nábytek je poměrně těžký, proto se vyplatí jeho pořízení, pokud jej neplánujete stěhovat z místa na místo. Správně udržovaný dřevěný nábytek má šanci nám sloužit dlouhá léta.

Ratanový nábytek je většinou mimořádně dekorativní, velmi pohodlný a lehký. Bohužel nejsou příliš odolné. Dobrou alternativou k ratanovému nábytku bude technoratanový nábytek (syntetický materiál po vzoru ratanu). Ratanový nábytek je především velmi odolný vůči povětrnostním vlivům a výjimečně lehký, díky čemuž se skvěle hodí do zahrad. Díky odolnosti vůči nečistotám a snadnému čištění se budou skvěle hodit k jídlu.

Při výběru nábytku z ratanu a syntetického ratanu stojí za to zajistit, aby jejich vzhled ladil se zbytkem zahradního vybavení. I ten nejkrásnější nábytek, který se k úpravě zahrady nehodí, místo toho, aby jí dodal kouzlo, ji jistě ubere.

Venkovní krb

Pokud chcete, aby byl večer na vaší zahradě opravdovou oslavou, musíte si v ní postavit krb. Ohniště lze využít jako pec nebo gril a vybavené rožněm nám umožní připravovat opravdové speciality. Je důležité, aby bylo místo jeho umístění dobře promyšleno. Hledejme místo, kde oči sousedů nebudou rušit naši intimitu. Nesmí být ale příliš blízko domu, aby vítr nenafoukal kouř do bytu. Nesmí být ani příliš daleko, aby přesun produktů nebyl příliš únavný. Pokud bude naše “letní kuchyně” zastřešená, budeme tam moci trávit čas i v deštivých dnech.

Stále populárnější jsou štěrkové zahrady, tedy kompozice ze štěrku a rostlin z něj vyrůstajících. Plochy vysypané štěrkem zahradu jistě opticky zvětší, stejně jako vytvoří zázemí pro rostliny. Je to pěkné estetické řešení a zároveň funkční, protože usnadňují péči. Díky nasypaným oblázkům tak rychle neroste plevel a substrát potřebuje méně vody, protože se méně odpařuje. Ve štěrkových zahradách se nejlépe uplatní rostliny s výraznými barvami a krásnými tvary, které budou kontrastovat se štěrkem.

Efektní skalkou je i suchá zídka osázená rostlinami. Jak název napovídá, jde o stavbu, která nevyžaduje maltu. K výrobě takové stěny potřebujeme ploché kameny (vrstvený nebo tesaný kámen ) , které se naskládají na sebe. Kameny by měly být položeny střídavě, protože to poskytne zajímavější vizuální efekt a struktura bude stabilnější. Na květinovou stěnu se hodí valná většina skalniček . Mezi nimi jsou krásně kvetoucí druhy, s dekorativními listy a stálezelenými. Díky správně zvolené výsadbě může být naše stěna atraktivní po celý rok.