Jak se postarat o svůj domov před zimou

Každý, kdo je šťastným majitelem vlastního domova, by se o něj měl před začátkem zimní sezóny řádně postarat. To platí i pro ty lidi, jejichž domy na první pohled nevyžadují žádnou rekonstrukci nebo práci. Zaměřit byste se měli především na ty prvky, které mají reálný vliv na naši bezpečnost a výši účtů za ústřední vytápění.

Kontrola instalace

Zimní období je obdobím, kdy je potřeba náš dům pořádně vytopit. Před příchodem mrazů se vyplatí zkontrolovat, zda topení funguje správně. Nejlepší je zapnout centrálu na jeden den. Díky tomu zjistíme, zda kamna správně čerpá vodu, radiátory nejsou zanesené vzduchem. V případě plynové trouby je dobré se rozhodnout pro její čištění. Uhelnou kotelnu by měl také zkontrolovat odborník. Ten posoudí, zda má pec nějaké závady, které je třeba odstranit.

Vyčistěte okapy

Čištění okapů je činnost, na kterou mnoho majitelů domů úplně zapomíná. Mezitím je to povinný prvek k plné přípravě na zimu. Během léta se v okapech sbírá listí, plody stromů a dokonce i odpadky, které občas vyhazují ptáci. Blokují odtok a mohou dokonce vést k prasknutí okapu. Proto je tak důležité okapy před sezónou, kdy se zvyšuje množství dešťových i sněhových srážek, důkladně vyčistit. Na okapové žlaby je dobré myslet na instalaci speciálních sítí, které zabrání jejich ucpání světla.

Zkontrolujte těsnost oken a dveří

Často se stává, že okna a dveře jsou během používání netěsné. Je dobré to zkontrolovat, než přijdou mrazy. Netěsná okna a dveře jsou jednou z nejčastějších příčin nízkých teplot v domácnosti. Před asi tuctem let se k ucpání mezer používala vata, staré noviny nebo tmel. Dnes máme neutrální silikon. Je však důležité pamatovat na to, že při těsnění je důležitá střídmost. V každém domě musí být zachováno alespoň malé proudění vzduchu. Díky tomu se bude nejen příjemněji a zdravěji bydlet, ale na stěnách se nebude objevovat vlhkost.

Odpojte externí přívod vody

Jedná se o činnost, kterou je nutné provést před příchodem prvních mrazů. Patří sem zahradní hadice. Pokud je necháme připojené, zmrzlá voda může prasknout potrubí a způsobit nám spoustu práce a nákladů.

Zkontrolujte ventilační kanály

Jednou z nejdůležitějších činností, kterou je třeba provést před zimou, ještě před spuštěním ústředního topení, je kontrola průchodnosti vzduchotechnického potrubí. To je důležité zejména v případě, že se v domě topí uhlím nebo plynem a kamna nejsou umístěna v kotelně. I u kamen s uzavřenou spalovací komorou hrozí při ucpaném ventilačním potrubí smrtelná otrava oxidem uhelnatým. Tato činnost by se nikdy neměla podceňovat. Nejlepší je, když jej provedou zkušení kominíci, kteří mají také bohaté znalosti. To nám pomůže vyhnout se skutečnému neštěstí.