Pražský dopravní podnik vypsal tendr na elektrobusy za 1,5 miliardy korun

Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr s předpokládanou hodnotou 1,5 miliardy korun na nákup až 100 elektrobusů. Informovala mluvčí podniku Aneta Řehková. Vítěz tendru by měl být znám do konce letošního roku, nakupovat elektrobusy chce podnik mezi lety 2025 a 2030. S vítězem DPP uzavře takzvanou rámcovou smlouvu, nebude tak muset nakoupit všechny vozy, ale v případě potřeby pouze část z nich.

Pokud by DPP odebral všech 100 elektrobusů a vyřadil stejný počet naftových autobusů, tak při průměrném ročním nájezdu 60.000 kilometrů na vozidlo ušetříme za rok celkem zhruba 2,4 milionu litrů nafty a nevypustíme do ovzduší v Praze cca 6438 tun oxidu uhličitého.

Podle ředitele DPP Petra Witowského je nákup elektrobusů součástí strategie obnovy vozového parku. „Budou součástí mixu vozidel různých pohonů, vedle bateriových trolejbusů, hybridních i dieselových autobusů. Rámcová smlouva nám umožňuje k zakázce přistupovat flexibilně dle našich provozních potřeb,“ uvedl a dodal, že nákup je samozřejmě podmíněn vybudování dostatečného množství nabíjecích míst. „Celkem máme vytipováno zhruba 20 lokalit.“