Praktické rady jak vyčistit připálený hrnec

Každý při svých kulinářských dobrodružstvích musel alespoň jednou čelit úkolu vyčistit připálený hrnec . Protože každý, bez ohledu na jeho dovednosti, má kuchyňské neštěstí. Abyste se z nich dostali bez úhony (a s čistým hrncem), měli byste se držet několika osvědčených a vyzkoušených způsobů. Dobrou zprávou je, že většinu spálených hrnců lze zachránit.

Domácí prostředky na spálený hrnec

Připálenému povrchu hrnce mohou pomoci nejen silné saponáty, ale i pár nenápadných látek, které ve své kuchyni jistě najde každý z vás. Chodit do obchodu a kupovat specializované prostředky nebo agresivní chemikálie je proto zbytečné. Jak vyčistit připálený hrnec uvnitř? Mezi domácí prostředky patří citron, kuchyňská sůl a ocet.

Jak vyčistit připálený hrnec s citronem?

Pokud přemýšlíte, jak vyčistit připálený hrnec, může být užitečný i citron. Stačí na připálený povrch vymačkat šťávu z tohoto citrusu – zevnitř nebo zvenku a po nějaké desítce minut připáleniny snadno odstraníte houbičkou namočenou v prostředku na mytí nádobí. Tato metoda funguje dobře s hliníkovými i smaltovanými hrnci.

Pokud popálení není vážné, může být užitečné jednoduše namočit povrch roztokem teplé vody a prostředku na mytí nádobí. Stačí hrnec přikrýt poklicí, aby se udržela teplota, a pár hodin počkat. Výsledek bude zcela uspokojivý.

Při použití pevnějších látek je velmi důležitý materiál, ze kterého je hrnec vyroben. Pokud se chcete naučit, jak zachránit připálený hrnec , přečtěte si některá z nejdůležitějších pravidel, která je třeba dodržovat:

písek mechanicky odstraňující připálený by se neměl používat v případě zdobených nebo barevných hrnců nebo hrnců vyrobených z jemného nádobí odolného proti poškrábání;

K čištění smaltovaných povrchů nikdy nepoužívejte prací prášek. Jakoukoli jinou pastu získanou po naředění prášku v malém množství teplé vody můžete ošetřit – jemně ji vetřete a nechte pár minut působit, poté hrnec umyjte přípravkem na mytí nádobí;

ocet, který můžete přelít přes připálený hrnec a nechat přes noc, aby nečistoty jemně rozpustil a umožnilo jejich neinvazivní odstranění, není pro smalt tou nejlepší volbou. Pokud je váš hrnec pokrytý takovým povlakem, použijte jiné způsoby, jak se zbavit odolných nečistot;

Jak vyčistit připálený hrnec vyrobený z hliníku? Rozhodně k tomu nepoužívejte kuchyňskou sůl. Tato zdánlivě neinvazivní metoda způsobí jejich rezivění.

Jak vyčistit připálený hrnec zvenčí

Přemýšlíte, jak vyčistit připálený hrnec zvenčí? Postup je podobný jako při odstraňování nečistot uvnitř nádobí. Pomocí dobrých domácích metod se můžete zbavit usazenin a hrnec má šanci vyjít ven bez úhony. Klíčová je reakční doba – připálené nádobí nenechávejte dlouho, protože staré a zaschlé nečistoty budou odolnější vůči saponátům.

Pamatujte také, že síla nerovná se účinky – nedrhněte ji ostrou škrabkou nebo nožem. To nejenže neodstraní všechny popáleniny, ale také způsobí škrábance a mechanické poškození povrchu.

Dodržujte pravidlo: vše, co se potravin dotýká, musí být čisté a nepoškozené. I malé škrábance mohou způsobit pronikání škodlivých látek do připravovaného nádobí, což se po letech používání vadného hrnce může projevit na vašem zdraví. Vyplatí se proto kupovat pouze ty hrnce, které mají certifikáty a pocházejí z továrny prověřeného a důvěryhodného výrobce. Je také důležité se o ně správně starat a v případě popálení jednat rychle.